X
تبليغات

تصویر ثابت

آزمون tofel
loading...
YourAds Here YourAds Here

آموزشی و مشاوره ای

بازدید : 2
پنجشنبه 4 آذر 1400 زمان : 9:52

آزمون تافل برای کسانی که مایل به تحصیل در خارج از کشور هستند بسیار با اهمیت است و همانند آزمون آیلتس جهت پذیرش تحصیلی در مقاطع مختلف تحصیلی مورد نیاز است و به دلیل ساختار آزمون متفاوت برخی آزمون تافل و برخی دیگر آزمون آیلتس را انتخاب می کنند. با شناخت صحیح ساختار آزمون تافل و بخش های مختلف آن می توانید پس از گذراندن آموزش زبان انگلیسی و آشنایی با تکنیک های آزمون تافل به راحتی برای این آزمون آماده شوید. آزمون تافل یک آزمون عمومی برای سنجش سطح زبان عمومی شما است که دارای 4 ساختار اسپیکینگ، رایتینگ، ریدینگ و لیسنینگ است و در مجموع آزمون تافل دارای 120 نمره است و نمره بالای 100 در این آزمون برای گرفتن پذیرش تحصیلی ایده آل است. البته بسیاری از دانشگاهها نمره بالای 80 تافل را نیز می پذیرند.

آزمون تافل

تافل.jfif

آزمون تافل یکی از آزمون های زبان بین المللی است که داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند در این آزمون شرکت می کنند. این آزمون توسط موسسه ETS به نشانی اینترنتی www.ets.org در امریکا برگزار می شود. این مرکز برگزار کننده آزمون GRE نیز می باشد. آزمون تافل در سه نوع کاغذی و کامپیوتری و اینترنتی برگزار می شود که اخیرا نوع کاغذی یا paper based و کامپیوتری یا CBT منسوخ شده و نوع اینترنتی یا IBT از مقبولیت بیشتری برخوردار است. کسانی که می خواهند TA یا همکار استاد شوند بایستی نوع IBT را شرکت نمایند زیرا بخش صحبت کردن یا speaking در این آزمون وجود دارد که در نوع کاغذی وجود ندارد و در آن آزمون قسمت استراکچر جایگزین قسمت صحبت کردن است.

تافل IBT اخیرا در بازه های زمانی کوتاه در نمایندگی های مجاز آزمون تافل برگزار می شود که می توانید نام و آدرس این مراکز را در وبسایت ETS مشاهده نمایید. در این وبسایت شما محل و زمان آزمون ها را در کشور مورد نظر خود انتخاب نموده و در آن ثبت نام می نمایید.

ساختار آزمون تافل

آزمون تافل از 4 بخش خواندن (reading)، شنیداری (listening)، صحبت کردن (speaking) و نوشتاری (writing) تشکیل شده است. این آزمون دارای حداکثر نمره 120 می باشد که هر قسمت دارای 30 نمره است که بصورت جداگانه نمرات آن در بخش های مختلف ارائه می شود و یک نمره کل نیز به داوطلب داده می شود. تمامی قسمت های آزمون زبان تافل بر روی مانیتور و به صورت اینترنتی می باشد و داوطلبان این آزمون می بایست تمرین و تکرار خود را برای آمادگی آزمون بر روی صفحه مانیتور انجام دهند.

معمولا دانشگاههای مختلف دنیا حداقل نمرات متفاوتی را اعلام می کنند اما بطور معمول نمره حداقل 80 را برای پذیرش اعلام می نمایند که این حداقل برای دانشگاههای تراز اول 100 است. حداقل نمرات ازمون تافل در هر دانشگاه بین دانشکده های مختلف آن نیز معمولا متفاوت است و متقاضیان تحصیل در خارج از کشور بر اساس نوع دانشکده خود می بایست حداقل نمره مورد نیاز را بدست آورند.

معرفی منابع کمک آموزشی تافل

نحوه ثبت نام در آزمون تافل

برای ثبت نام در آزمون تافل شما باید به وبسایت ETS مراجعه کرده و به بخش TOEFL رفته و اطلاعات خود را برای ثبت نام وارد نمایید و مراحل پرداخت هزینه تافل را انجام دهید.

پس از ثبت اطلاعات و تایید در مرحله‌ی بعد شما می‌توانید زمان و مکان امتحان خود را از بین گزینه‌هایی که در پیش روی شما قراردارد انتخاب نموده و با توجه به همین زمان و مکان انتخابی و بعد از پرداخت آزمون تافل، در تاریخ معین برای شرکت در آزمون اقدام نمایید.

در حال حاضر و طبق آخرین اخبار، آزمون تافل در ایران، در شهرهای تهران، زنجان، تبریز، ارومیه، آمل و چند شهر دیگر برگزار می‌شود.

شما پس از انتخاب شهر و زمان مورد نظر پرداخت تافل را می­‌بایست از طریق کارت‌های بین‌المللی مانند PayPal , MasterCard و یا سایر کارت‌های ارزی پرداخت نمایید.

پس از پرداخت آزمون تافل، کدی به شما ارسال خواهد شد که می‌بایست آن را روز امتحان برای ورود به جلسه همراه خود داشته باشید.

آزمون تافل در مراکز مشخص و طی زمان‌های خاصی برگزار می‌گردد که ظرفیت آنها دارای محدودیت است. برای آگاهی از مراکز و ظرفیت‌های باز برگزاری آزمون تافل می‌توانید صفحه Test Centers and dates در وب سایت ETS را ببینید. همچنین می‌توانید تاریخ‌های باز در هر زمان را در صفحه "رزرو ثبت نام آزمون iBT" نیز مشاهده کنید و با پر کردن فرم موجود در این صفحه درخواست نمایید تا در صورت باز شدن تاریخ‌های جدید، مراتب از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده شود.

نحوه برگزاری ازمون تافل در ایران

نحوه برگزاری امتحان تافل در ایران با سایر نقاط دنیا اندکی متفاوت است. در ایران از آزمون اینترنتی تافل یا Toefl ibt برای داوطلبان استفاده می‌شود. البته برای شرکت در این آزمون باید به مراکز معتبر و مورد تایید مراجعه کنید. زمان برگزاری امتحان تافل به صورت اینترنتی حدودا سه ساعت و نیم است و پس از دو ساعت اول به شرکت کننده ده دقیقه زمان استراحت داده می‌شود. تمام ارزیابی‌های این آزمون فقط در یک روز انجام می‌شود. بخش Speaking آزمون تافل در همان روز آزمون برگزار می‌شود و مانند آزمون آیلتس نیازی نیست که یک رو جداگانه برای بخش مکالمه امتحان بدهید.

چند نکته برای آماده شدن برای آزمون TOEFL

با توجه به اهمیت آزمون TOEFL برای کسانی که مایل به تحصیل در خارج از کشور هستند ، طبیعی است که می تواند چشم انداز نگران کننده ای باشد. اما لازم نیست آنقدر که فکر می کنید ترسناک باشد. درست مانند تقریباً هر کاری ، تهیه راه درست و آشنایی با این روند به موفقیت در این آزمون کمک می کند.

با فرمت آزمون آشنا شوید.

راهنمای مطالعه داشته باشید.

یک روال مطالعه ایجاد کنید.

انگلیسی را خارج از TOEFL بخوانید و گوش دهید.

صحبت کردن را تمرین کنید (حتی با خودتان)

نوشتن زمان بندی شده را تمرین کنید.

یادداشت برداری را تمرین کنید.

⚠️ آزمون تمرین ، آزمون تمرین ، آزمون تمرین.

1.با فرمت آزمون آشنا شوید.

صرفنظر از اینکه زبان انگلیسی شما چقدر عالی باشد ، مدتی را در سایت رسمی تافل بگذرانید تا با نحوه کار آن آشنا شوید و اطلاعات مورد نیاز خود را بیابید.

2.راهنمای مطالعه داشته باشید.

یکی دیگر از روشهای فوق العاده آماده شدن برای TOEFL دستیابی به راهنمای مطالعه است. یک کتاب TOEFL خوب شما را در تمام بخش ها راهنمایی می کند ، توصیه های مفید ، راهنمای استراتژی ، سوالات عملی و پاسخ های نمونه را ارائه می دهد.

3.یک روال مطالعه ایجاد کنید.

با تنظیم برنامه مطالعه و رعایت آن ، زمان زیادی را صرفه جویی کرده و کارهای بیشتری را انجام خواهید داد. به جای تعویق پنج ساعت ، کافی است سر خود را پایین بیندازید و یک یا دو ساعت مطالعه کنید. من توصیه می کنم فقط با یک ساعت در روز شروع کنید (اگر تا آزمون شما چند ماه فرصت باقی است.) ، سپس با نزدیک شدن آزمون ، شاید این کار را دو یا سه ساعت افزایش دهید. در هفته آخر قبل از امتحان ، می توانید برنامه را دوباره سبک کنید.

4.انگلیسی را خارج از TOEFL بخوانید و گوش دهید.

همه اصلاحات TOEFL شما نباید مختص TOEFL باشد. پس از همه ، این یک آزمون است که مهارت انگلیسی واقعی شما را اندازه گیری می کند ، نه فقط دقت گرامری شما. سعی کنید رمان یا کتابهای کمیک بخوانید ، فیلمها و فیلمهای YouTube را تماشا کنید و حتی به آهنگها گوش دهید. این نه تنها سرگرم کننده است ، بلکه به طور تصادفی چیزهای زیادی نیز یاد خواهید گرفت.

5.تمرین صحبت کردن (حتی با خودتان)

صحبت کردن با یک زبان اغلب سخت ترین قسمت برای اکثر ماست. این از نظر فنی بسیار دشوار نیست ، اما اگر اعتماد به نفس نداریم می تواند شرم آور باشد. علاوه بر این ، وقتی صحبت می کنیم ، زمان زیادی برای فکر کردن نداریم و بنابراین می توانیم اشتباه کنیم.

اما نکته ای که باید به خاطر بسپارید این است: تک تک سخنرانان دنیا ، فارغ از زبانشان ، اشتباه می کنند.

با این اوصاف ، سعی کنید تمرین صحبت کردن را شروع کنید. اگر احساس راحتی نمی کنید با شخص دیگری صحبت کنید ، با خودتان صحبت کنید!

6.نوشتن زمان بندی شده را تمرین کنید.

نوشتن در محدوده زمانی می تواند استرس زا باشد. گاهی اوقات هنگام تمرین نوشتن محدودیت زمانی تعیین کنید. این به شما کمک می کند تا زمان خود را بهتر مدیریت کنید ، مقدار زمان مشخصی برای برنامه ریزی نوشتار شما ، زمان کافی برای نوشتن مطلب و زمان کافی برای بررسی کار هنگام اتمام کار در نظر بگیرید.

بخش reading آزمون تافل

این بخش از سه متن که هر کدام دارای 14 سوال است تشکیل شده است که در مجموع دارای 42 سوال می باشد. در این مجموعه سوال داوطلبان 1 ساعت زمان دارند که متن ها را بخوانند و به 42 سوال مربوطه پاسخ دهند. سوالات این بخش شامل درک مطلب، معنی لغات و جای گذاری جملات در متن می باشد. در این قسمت این امکان وجود دارد که بعد از هر متن به متن قبلی برگردید و گزینه صحیح را تغییر دهید.

بخش listening آزمون تافل

در این بخش 30 سوال شنیداری همراه 6 متن وجود دارد که در ابتدا بایستی هر متن را گوش دهید و سوالات آن را پاسخ دهید و سپس متن بعدی. در این قسمت بعد از هر متن امکان بازگشت مجدد به متن قبلی و تغییر گزینه را ندارید. از مجموع 6 متن، 3 متن مربوط به مکالمه بین دو نفر و 3 متن دیگر مربوط به یک سخنرانی یا ارائه می باشد.

بخش speaking آزمون تافل

در این بخش 6 سوال مطرح می شود که در سه بخش بایستی به آنها پاسخ دهید. سوالات 1 و 2 مربوط به سوال مستقل هستند که بعد از یک سوال بایستی در مدت زمان 45 ثانیه به آنها پاسخ دهید. سوالات 3 و 4 مروب طبه ترکیب یک متن و یک فایل شنیداری است که بایستی در مدت زمان 1 دقیقه به آنها پاسخ دهید. و درنهایت سوالات 5 و 6 مربوط به درک کامل فایل شنیداری و سپس پاسخ به سوال در مدت زمان یک دقیقه است. جواب های شما از طریق میکروفونی که در جلو صورت شماست ضبط می شوند.

بخش writing آزمون تافل

در این بخش دو انشاء بایستی نوشته شود که انشاء اول مربوط به ترکیب یک متن و یک فایل شنیداری است که بایستی در مدت زمان 20 دقیقه نوشته شود به بخش integrated معروف است و انشاء دوم یک سوال مستقل است که بایستی در مدت زمان 30 دقیقه نوشته شود و به بخش independent معروف است. در این انشاء ها اصول نگارش بایستی به دقت رعایت شود.

آزمون اینترنتی تافل (iBT)

امروزه می توان گفت تنها نوعی از آزمون تافل که معتبر می باشد آزمون TOEFL iBT یا تافل اینترنتی است.

از سال ۲۰۰۶ این نسخه تافل معرفی شد و مهم ترین و تنها آزمون تافل که در حال حاضر برای مهاجرت و ادامه تحصیل استفاده می شود آزمون

تافل اینترنتی است. این امتحان همانطور که از اسمش پیداست با کامپیوتر برگزار می شود و از طریق اینترنت به ETS ارسال می شود و مورد

ارزیابی قرار می گیرد.

آزمون تاقل به سه صورت کتبی، کامپیوتری، و اینترنتی برگزار می گردد. آزمون اینترنتی تافل ۴ ساعته بوده و دارای ۴ بخش است. هر بخش

ممکن است یک یا حتی چندمهارت را مورد آزمایش قرار دهد. نمره هر یک از مهارت‌ها بین ۰ تا ۳۰ بوده و در مجموع نمره بین ۰ تا ۱۲۰ است. نمره

۷۹ یا ۸۰ این آزمون معادل ۵۵۰ آزمون کاغذی شناخته می‌شود که برای ورود به اکثر دانشگاه‌ها در مقطع تحصیلات تکمیلی مورد نیاز است.

تفاوت تافل اینترنتی (iBT) با تافل کتبی وکامپیوتری

آزمون تافل اینترنتی (iBT) بخش جدیدی با عنوان «بخش گفتاری» (یا Speaking) دارد و در مقابل، بخش ساختار (Structure) که در آزمونهای کتبی

و کامپیوتری وجودداشت، حذف شده است. گرامر بطور غیرمستقیم در بخشهای دیگر این آزمون مورد سنجش قرارمی‌گیرد. سخنرانی‌ها و

گفتگوها در بخش شنیداری (Listening) طولانی‌تر شده‌اند و خلاصه نویسی(note taking) نیز دیگر مجاز می‌باشد. در بخش درک مطلب

(Reading)، نوع سؤالات متنوع‌تر شده و بعنوان مثال ازشرکت کنندگان خواسته می‌شود اطلاعات را طبقه‌بندی کنند و یا جدولی را پر کنند. تایپ

کردن هم در بخش نوشتاری دیگر الزامی است.

زمان بندی آزمون تافل iBT

قسمت اسپیکینگ speaking در مدت ۱۷ دقیقه برگزار می شود.

قسمت لیسینینگ Listening دارای ۳ الی ۴ بخش است و زمان تقریبی ۴۷ تا۵۱ دقیقه را شامل می شود.

قسمت ریدینگ Reading بین ۵۲ تا ۷۴ دقیقه طول می کشد.

قسمت رایتینگ writing که ۵۰ دقیقه خواهد بود.

tafel.png

سیستم امتیازدهی آزمون تافل

Listening Reading Speaking Writing Total score
0-30 0-30 0-30 0-30 0-120

هزینه آزمون تافل iBT

از آنجا که هزینه دلار متغییر است، ممکن است کمی قیمت بالا یا پایین شود. معمولا در زمان ثبت نام قیمت پس از تبدیل نرخ ارز به شما اعلام می شود.هزینه آزمون تافل با توجه به کشورِ فرد متقاضی متفاوت است،

در حال حاضر قیمت تافل برای کشور ایران ۲۲۵ دلار است که تنها شامل هزینه شرکت در آزمون می‌شود، اگر شما قصد شرکت در آزمونی که کمتر از یک هفته تا برگزاری آن باقی مانده را داشته باشید این هزینه سیر صعودی خواهد داشت و باید هزینه بیشتری پرداخت کنید که می­‌توانید میزان دقیق آن را از سایت رسمی امتحانات تافل دریافت کنید.

مدت اعتبار مدرک تافل

امتحان تافل دو سال اعتبار دارد. از تاریخی که برای شما مدرک صادر می شود شما می توانید تا دو سال از آن استفاده کنید و بعد از دو سال دیگر مدرک تافل اعتبار ندارد و باید دوباره در آزمون شرکت کنید.

منابع آزمون تافل

منابع یکی از مهم‌ترین بخش هایی است که هر فرد باید برای کسب نمره ی مناسب در آزمون تافل جواب آن را بداند، شناخت منابع آزمون تافل است منابعی که برای آمادگی شرکت در آزمون می‌توانند به شما کمک شایانی بکنند.

نمونه هایی از این منابع را در زیر می­‌توانید مشاهده نمایید.

Essential Words for The TOEFL

۱۱۰۰Words You Need to Know

Longman Preparation Course for The TOEFL

کتاب TOEFL Test Prep

کتاب Official guide to the TOEFL Test

Delta’s Key to the TOEFL IBT: Advanced Skill Practice

Oxford Preparation Course for the TOEFL IBT Exam

نمونه سوال های تافل TPO

مزایای مدرک تافل

TOEFL مدرک بسیار معتبری را به شما ارائه می دهد که تقریبا در تمامی کشورهای دنیا مورد قبول است. یعنی شما می توانید به ارحتی در هر کشوری تحصیل و یا مهاجرت و یا کار داشته باشید.سایر مزایای تافل می تواند به شرح زیر باشد:

✅تحصیل در دانشگاه های معتبر دنیا در همه مقاطع تحصیلی

✅مهاجرت تحصیلی و شغلی حتما نیاز به مدرک تافل خواهد داشت.

✅کار در شرکت های بین المللی در سراسر دنیا

✅بسیاری از موسسات آموزش زبان نیز از شما مدرک تافل را درخواست می کنند.

نمره‌دهی در آزمون تافل پگونه است؟

به طور کلی نمره داوطلبان آزمون تافل بین 0 تا 120 خواهد بود. در تافل مانند آیلتس نمره قبولی وجود ندارد و این امتیاز تنها مهارت زبان انگلیسی داوطلب را مشخص می‌کند. 120 نمره به صورت مساوی بین چهار قسمت آزمون تقسیم می‌شود، یعنی هر یک از بخش‌ها 30 نمره از نمره کلی داوطلب را به خود اختصاص می‌دهند. بازه‌های مختلف نمره تافل، میزان مهارت زبان انگلیسی داوطلب را مشخص می‌کند و دانشگاه‌های خارجی بازه معینی از نمره تافل را برای پذیرش دانشجو قبول دارند. در این بخش از مطلب بازه‌های مختلف نمره تافل را بررسی می‌کنیم.

✅110 تا 120

بیشترین بازه نمره تافل است که یک داوطلب می‌تواند کسب کند و اعتبار بالایی نزد دانشگاه‌های خارجی دارد

✅100 تا 110

نمره در این بازه عالی محسوب می‌شود و اکثر دانشگاه‌ها به افرادی که این نمره را دارند پذیرش می‌دهند

✅90 تا 100

خیلی خوب صفتی است که می‌توان به نمرات در این بازه داد

✅80 تا 90

نمرات در این باز متوسط و قابل قبول است و برخی دانشگاه‌ها نمرات 80 تا 90 را قبول می‌کنند

✅زیر 80

پذیرش گرفتن با این نمره اندکی سخت است اما غیر ممکن نیست

دریافت نتیجه آزمون تافل

بعد از آزمون و گذشتن چند روز، مدرک و نتیجه نهایی به داوطلب ایمیل می‌شود. البته که نسخه دیجیتال با مدرک اصلی دارای تفاوت‌هایی است تا از سواستفاده افراد سودجو جلوگیری شود.

در هنگام ثبت نام اگر گزینه دریافت مدرک را کلیک کنید، مدرک اصلی برای شما ارسال خواهد شد. مدرک اصلی برای اپلای و مهاجرت تحصیلی کاربردی ندارد اما می‌توان از آن برای رزومه استفاده کرد.

درصورتی که مدرک خود را گم کنید می‌توانید درخواست چاپ مجدد را ارسال کنید اما برای انجام این کار باید 20 دلار بپردازید.

tofl.jfif

تافل یا آیلتس؟

به طور کلی، این دو آزمون تفاوت‌های ساختاری، کاربردی و ارزیابی بسیاری دارند. نمی‌توان به صورت قاطع نظر داد که کدام یک از این دو آزمون دشواری بیشتری دارد. اگر شما ویژگی‌های زیر را دارید، احتمالا کسب نمره در تافل برای شما آسان‌تر خواهد بود:

راحتی در کار با رایانه

راحتی در صحبت کردن با میکروفون به صورت فی‌البداهه در مقابل رایانه

داشتن مهارت تایپ سریع و دقیق

تسلط بر انگلیسی با استاندارد آمریکایی

تسلط در پاسخ به سوالات چند گزینه‌ای

راحتی یادداشت برداری در حین گوش دادن

در مقابل، احتمال کسب نمره در آیلتس برای افراد با ویژگی‌های زیر، آسان‌تر خواهد بود:

داشتن اعتماد به نفس بیشتر در مصاحبه‌ی رودررو

داشتن دستخط انگلیسی خوانا

تسلط بر طیف گسترده‌ای از لهجه‌های انگلیسی

ترجیح آزمون‌هایی با تنوع سوال (اعم از چندگزینه‌ای، جاخالی، صحیح/غلط و…)

نظرات این مطلب

تعداد صفحات : -1

درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  چت باکس
  captcha


  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 5
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 1
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 0
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 2
 • بازدید ماه : 2
 • بازدید سال : 12
 • بازدید کلی : 12
 • کدهای اختصاصی
  \r\n\r\n\r\n\r\n